Ar progresa karoga pacelšanu atklāta Riga Pride nedēļa

2022-06-13

Ar svinīgām organizatoru uzrunām un varavīksnes progresa karoga pacelšanu šodien Kaņepes Kultūras centrā atklāta cilvēktiesību pasākumu nedēļa Riga Pride, kas norisināsies no 13. līdz 19.jūnijam kopā un kā daļa no Kijivas Praida ar vēstījumu "Līdz mēs visi būsim brīvi". Nedēļas garumā norisināsies dažādas konferences, diskusijas, darbnīcas, izstādes un koncerti, savukārt nedēļas kulminācijā sestdien, 18.jūnijā, plkst.12.00 vairāki tūkstoši cilvēku dosies no Vērmanes dārza "Gājienā par Brīvību".

Kā norāda Riga Pride organizatori, Latvijā lielākais un redzamākais cilvēktiestiesību notikums šogad notiks Ukrainas un solidaritātes zīmē, īpaši akcentējot brīvības nozīmi. Nedēļas garumā no 13. līdz 19.jūnijam norisināsies aptuveni 40 pasākumu. Kā Riga Pride centrālais pasākums 18.jūnijā plkst.12.00 norisināsies "Gājiens par Brīvību kopā ar Kijivas Praidu", solidarizējoties ar Ukrainu un tās LGBTQ kopienu, kas šobrīd plecu pie pleca ar saviem līdzpilsoņiem cīnās par savas valsts brīvību. Lai palīdzētu sagatavoties gājienam, sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju divas dienas pirms gājiena notiks īpaša plakātu darbnīca.

Savukārt pēc gājiena plkst.15.00 Vērmanes dārzā norisināsies krāšņs noslēguma koncerts "Kopā par brīvību!", kurā atnākušos priecēs daudzi Latvijā zināmi mākslinieki un mūziķi - ansis, MARTA, rolands če, Singapūras satīns, MJM EXPERIENCE, Rojs Rodžers, Katō, BDM, KNTY, Baltic Drag King Collective un citi. Koncertu vadīs iemīļotais improvizācijas teātris DIVAS.

"Šogad mēs iesim praidā par brīvību. Šobrīd brīvība ir svarīgākā lieta, par ko jāiestājas - gan valstiska, gan personiska brīvība būt un pastāvēt. Vienlaikus Riga Pride šogad arī kļūs par "mājām" Kijivas Praidam, kurš kara dēļ nenotiks. Mums jāiet gājienā ne tikai par sevi, bet arī par viņiem. Mēs iesim par mūsu draugiem un kolēģiem Ukrainā. Mēs iesim praidā par tiem, kas paši nevar iet. Paudīsim solidaritāti cilvēkiem, kas šobrīd cīnās par savu brīvību pastāvēt un būt pašiem. Iesim kopā ar Kijivu un visu Ukrainu," atzīmē Riga Pride priekššēdētāja Kristīne Garina.

Riga Pride līdzpriekšsēdētājs Kaspars Zālītis uzsver, ka šis praids būs nozīmīgs arī Latvijai un visām ģimenēm, kuras valsts šobrīd "neredz" un nesaņem juridisko un sociālo aizsardzību. "Šobrīd Civilās savienības likums, par kuru runājam jau vairāk nekā 20 gadus kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas, ir uz lielas jautājuma zīmes, vai tas tiks pieņemts šajā Saeimā. Jāsaka, ka Civilās savienības likums ir tests tam, cik mēs paši esam brīvi un ļaujam tādiem būt arī citiem. Tāpēc aicinām visiem sestdien doties gājienā, dodot signālu politiķiem, ka sabiedrība ir gatava, vienkārši ir laiks saņemties un pieņemt Civilās savienības likumu. Parādīt, ka mēs Latvijā cienam cilvēktiesības, un vēlreiz apliecināt piederību rietumu pasaulei, nevis Krievijas pasaules vērtībām," atzīst Riga Pride priekššēdētājs Kaspars Zālītis.

Kaņepes Kultūras centrs šonedēļ kļūs par Praida dārzu, kur visu nedēļu darbosies Riga Pride informācijas centrs, vienlaikus kalpojot arī kā brīvprātīgo un aktīvistu bāze praida laikā, tikšanās un atpūtas vieta. Praida dārzā un Praida namā Diagonālē notiks diskusijas, darbnīcas, talantu šovi un būs skatāmas filmas "Topp3", "Vasara", "Bada garša" un citas, kā arī vērojams īsfilmu seanss.

K-Suns 16.jūnijā notiks "Sarunas par Brīvību", kas ir veidota kā platforma, lai popularizētu stāstus par brīvību un brīvības jēdzienu, kā arī lai dalītos ar personīgiem stāstiem par cīņu par brīvību no padomju laikiem līdz pat mūsdienu pašreizējām cīņām. "Sarunas par Brīvību" rīkos vairākas sarunas, kā piemēram, par cīņu par homoseksualitātes dekriminalizāciju, cīņu pret padomju prātu, cīņu par Ukrainas neatkarību un cīņu par tiesiskumu. "Sarunas par Brīvību" būs iespējams apmeklēt klātienē bezmaksas, kā arī pārraidītas tiešsaistē.

Savukārt 17.jūnijā norisināsies nozīmīgākā konference Latvijā, kas veltīta dažādības vadībai - Think Diversity! Baltijas Dažādības biznesa forums. Šogad foruma centrālais fokuss būs vērsts uz pētījumu "Neiecietības patiesā cena Latvijā: LGBTQ perspektīva", kas sniegs visaptverošu aprēķinu un analīzi par iekļaujošas politikas trūkuma ietekmi uz tautsaimniecību. Foruma laikā tiks analizēta arī iekļaujošas politikas pozitīvā ietekme uz uzņēmējdarbību un darba tirgu Latvijā un globāli. Ņemot vērā ģeopolitiskos notikumus, kas saistīti ar karu Ukrainā, aizvien vairāk uzņēmumu pēc pašu iniciatīvas kļuvuši par aktīvistiem, iestājoties par pozitīvām pārmaiņām sabiedrībā un atbalsta sniegšanu mazāk aizsargātām grupām. Forumā tiks apskatītas iedvesmojošākās prakses, uzņēmumiem kļūstot par pārmaiņu nesējiem. Konferenci noslēgts stāsts no Ukrainas par dažādību, iekļaušanu un saliedētību kā daļu no cīņas par brīvību un neatkarību. Forumu būs iespējams vērot tiešraidē TVNET.

Riga Pride nedēļas ietvaros improvizācijas teātris "DIVAS" uzstāsies ar izrādi par brīvību, bet kopā ar Latvijā iemīļotiem komiķiem "Sieviešu stendapā" un "PRIDE razborkās" skatītāji smiesies par dažādām sabiedrības aktualitātēm. Norisināsies arī politiskās diskusijas, kurās pirms 14. Saeimas vēlēšanām būs iespējams noskaidrot partiju viedokļus, kā arī diskusijas par mākslu, veselības jautājumiem un sabiedrības grupu iekļaušanas jautājumiem.

Kā pēdējais un noslēdzošais Praida nedēļas pasākums būs Riga Pride oficiālā ballīte Totaldobžē 18. jūnijā, kurā uz vienas skatuves spēlēs Rojs Rodžers, Esoniq, Lévi un Milena, savukārt tehno skatuvē par Berlīnes atmosfēru parūpēsies Ksenija Kamikaza, Glazova, LE/RA un Illegance (Henri Lakis dj + Leo Novus live). Biļetes šobrīd jau ir nopērkamas iepriekšpārdošanā.

Riga Pride atbalsta un norisnināsies sadarbībā ar Printful, Swedbank, TVNET Grupa, Accenture, KPMG Latvija, Sexy Style, Wrong, Clear Channel, Skrivanek, Kanādas vēstniecību, Flandrijas pārstāvniecību Polijā un Baltijas valstīs, Nīderlandes Karalistes vēstniecību, Gētes institūtu Rīgā, Totaldobži un citiem. Informatīvo atbalstu sniedz TV24 un Satori. Riga Pride organizē LGBT un viņu draugu apvienība Mozaīka sadarbībā ar Kaņepes kultūras centru, Active Rainbow, Latvijas dažādības hartu, reklāmas aģentūru VUCA, Rozenbauma un māsas un daudzām nevalstiskajām organizācijām.

Visi pasākumi, izņemot nakts pasākumus, apmeklētājiem būs bez maksas. Plašāka informācija par programmu tīmekļvietnē www.rigapride.lv un Riga Pride sociālajos tīklos facebook.