Vai tiks apstiprināts Civilās savienības likums? Aicina uz piketu visu Latvijas ģimeņu aizsardzībai

2022-05-24

Ceturtdien, 26.maijā, plkst. 8.30 kustība "Dzīvesbiedri" aicina ar plakātiem pulcēties pie Saeimas piketā "Par visu Latvijas ģimeņu aizsardzību", lai paustu savu atbalstu Civilās savienības likumam un iestātos pret mēģinājumiem novērst tā pieņemšanu. Kā norāda kustība, šobrīd atsevišķu politisko spēku centieni paildzināt likuma pieņemšanu galīgajā lasījumā var izraisīt konstitucionālo krīzi.

Civilās savienības likumprojektu, pildot Satversmes tiesas 2020. gada spriedumu, izstrādājusi Tieslietu ministrija. Likums, ja tas tiks pieņemts, pavērs iespēju divām pilngadīgām personām stāties civilajā savienībā, darot "redzamas" savas attiecības valsts priekšā, tostarp nereģistrētā kopdzīvē dzīvojošiem pāriem, viendzimuma pāriem, kā arī pensionāriem, kas ekonomisku iemeslu dēļ dzīvo vienā mājsaimniecībā. Likumprojekts ievieš jaunu institūtu "civilās savienības" un definē pušu personiskās un mantiskās attiecības, sniedzot minimālu sociālo un ekonomisko aizsardzību. Likumprojekts arī paredz, ka civilā savienība uzliek pusēm pienākumu gādāt un atbalstīt vienai otru, rūpēties par kopīgo mājsaimniecību atbilstoši katras puses ienākumiem.

Kā kustības "Dzīvesbiedri" pārstāvji norāda, 26. maija sēdē Saeima izskatīs deputātu priekšlikumu nodot Civilās savienības likumu atpakaļ komisijām, kā arī Saeimas deputātu parakstītu iesniegumu ar ierosinājumu pagarināt priekšlikumu iesniegšanas termiņu Civilās savienības likumprojekta trešajam lasījumam līdz šī gada 30. oktobrim. Ja Saeima šonedēļ nepieņems Civilās savienības likumu 3.lasījumā, potenciāli Satversmes tiesas spriedums, kas uzdod par pienākumu rast regulējumu visu ģimeņu aizsardzībai, netiks izpildīts laikā.

"Civilās savienības likumu šonedēļ jāskata trešajā jeb galējā lasījumā. Šis ir ārkārtīgi nozīmīgs un vēsturisks pirmais solis visu Latvijas ģimeņu tiesiskajai aizsardzībai. Ja likumprojekts netiks atbalstīts vai tiks novilcināta tā izskatīšana, tas būs trieciens neskaitāmām Latvijas ģimenēm, kuras šobrīd nav juridiski pasargātas, turklāt izraisīs konstitucionālo krīzi, kad likumdevējs nepilda uzdoto Satversmes tiesas spriedumu. Mēs aicinām visus Latvijas iedzīvotājus, kuriem rūp savi līdzcilvēki, doties piketā pie Saeimas un iestāties par visām ģimenēm, nešķirojot "pareizajās" un "nepareizajās"," aicina kustības Dzīvesbiedri vadītājs Kaspars Zālītis.

Piketa organizatori cer uz lielu sabiedrības atsaucību un plašu apmeklētību. Pasākumā savu dalību apstiprinājuši jau sabiedrībā zināmi un pilsoniski aktīvi cilvēki, kā Ralfs Eilands, Karmena Stepanova, Rita Ruduša un daudzi citi.

Lai sagatavotos piketam, trešdien, 25.maijā, plkst. 18.00-20.00 "M/Darbnīcā" notiks plakātu darbnīca. Rīkotāji aicina apmeklētājus ņemt līdzi savus materiālus: papīru, kartonu, otas, krāsas.

Piketa pasākuma lapa atrodama šeit.